Retinal, jaki wybrać, jakie stężenie będzie nas dobre, czy retinal można używać latem, jak zbudować tolerancję na retinal i czym właściwie jest ten wielozadaniowy składnik?
Czym jest retinal?
To retinoid czyli witamina A. Potrzebuje tylko jednej zmiany do kwasu retinowego w skórze i wykazuje mniejsze/znikome działanie drażniące na skórze. Moim zdaniem znacznie lepiej zainwestować w retinAl niż retinOl, bo ten potrzebuje więcej czasu, by przekształcić się w skórze w wyżej wspomniany kwas retinowy.
Na co działa retinal?
Prosto pisząc - zmarszczki (przede wszystkim prewencja), łojotok, trądzik, przebarwienia (wszystkie rodzaje), wiotkość skóry, rozstępy, rozszerzone pory.
Jak długo skóra się przyzwyczaja do retinalu?
To bardzo indywidualna kwestia, jedni potrzebują miesiąca stosowania 2 razy w tygodniu a inni szybciej.
W budowaniu tolerancji chodzi o to, by skóra zrozumiała o co chodzi, by mogła pracować, mniej się złuszczać a przy tym wszystkim być mniej reaktywna na retinal, ale skóra nie przyzwyczai się do tego składnika ;)
Jak stosować retinal?
Słuchaj swojej skóry, jeśli widzisz ciągły nieustanny wysyp, zmień produkt z retinalem, jeśli czujesz mocne pieczenie również rozważałbym tę opcję.
Na suchą skórę nałóż niewielką ilość kremu z retinalem (odczekaj po umyciu twarzy kilka minut), przed położeniem się spać również odczekaj chwilę, by produkt się mógł zaadoptować na w skórze.
W dzień stosuj filtry najlepiej te z UVA i UVB 30-50spf, mniejsze spf są bez sensu.
Z czym łączyć retinal?
Jestem zwolennikiem, by nie łączyć go, w dniu retinalu nie używam żadnych kwasów i mocnych aktywnych produktów. Raz na dwa tygodnie stosuję delikatny peeling enzymatyczny, czasem kwas salicylowy i czasem witaminę C, ale na początku postaw na retinal + produkty regeneracyjne np. z ceramidami, centellą czy skwalanem (skóry dojrzałe i suche).
Gotowy schemat pielęgnacyjny, jaki?
Kwestia indywidualna, ale bezpiecznie na początek wybrać mniejsze stężenie retinalu 0,05%, stosuj go 2/3 razy w tygodniu na noc, dni bez retinalu postaw na nawilżenie i spf.
Po tym jak skóra zbuduje tolerancję możesz zacząć powoli wprowadzać aktywne składniki i zwiększyć stężenie np. retinal 0,1% lub 0,2% + regeneracja następnego dnia+delikatne złuszczanie kwasami (salicylowy, migdałowy, witamina c "tetra") 2 razy w tygodniu.
Kiedy efekty?
Kocham retinoidy za ich prawdziwe szerokie spektrum działania, ale z drugiej strony nienawidzę za to, że efekty nie są szybko widoczne, no cóż, skóra jest żywa i zachodzą pewne zmiany a w przypadku retinoidów trzeba na nie poczekać, zazwyczaj to około 4/6 miesięcy by zobaczyć pierwsze efekty takie jak ograniczenie przetłuszczania się skóry, lekko zwężone pory, troszkę zwiększona gęstość skóry i poprawa w jej kolorycie. Powoli i do celu.
Retinal i słońce?
A dlaczego nie? Używasz regularnie ochrony przeciwsłonecznej i dobrze go zmywasz. Retinalu i retinoidów MOŻNA używać cały rok, ale z głową, zawsze na noc i przede wszystkim przy obserwacji skóry.
Bakuchiol czy retinal?
Bakuchiol nie ma udowodnionego działania choć w odrobinie podążającego za retinoidami, owszem działa na stany zapalne i łojotok no i może ciut wygładzająco, ale niestety nie jest polecany dla skór wrażliwych - ja temu składnikowi mówię stanowcze NIE.