Makijaż permanentny z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Wiele kobiet decyduje się na tego typu zabieg, aby zaoszczędzić czas na codziennym wykonywaniu tradycyjnego make-upu oraz cieszyć się perfekcyjnym wyglądem przez całą dobę bez względu na panujące warunki. Do najpopularniejszych technik zalicza się microblading brwi. Zapewnia on bardzo naturalny efekt optycznego zagęszczenia, który utrzymuje się nawet do dwóch lat po zabiegu. Wystarczy jedynie raz na kilka miesięcy zgłosić się do salonu kosmetycznego w celu uzupełnienia barwnika. Co warto wiedzieć o microbladingu?
Czym jest microblading brwi i jakie efekty daje?
Mimo że microblading w rzeczywistości nie zagęszcza brwi i nie powoduje wyrastania nowych włosków, a jedynie zalicza się do formy makijażu permanentnego, to jednak zapewnia w pełni naturalny i trwały efekt utrzymujący się nawet do dwóch lat. Zabieg ten przypomina nieco tatuaż, a to wszystko za sprawą wprowadzenia pigmentu z użyciem mikro ostrza do odpowiedniej warstwy naskórka. Domalowane włoski wyglądają praktycznie tak samo, jak te prawdziwe. Korzystając z zabiegu microbladingu, możesz ukryć drobne niedoskonałości, takie jak asymetria brwi, blizny po kolczykach czy też nieodpowiedni kształt oczu. Co więcej, pozwala cieszyć się pięknym wyglądem przez całą dobę bez względu na okoliczności i bez ciągłych poprawek. Warto jednak pamiętać, że po upływie roku kolor włosków może blaknąć, dlatego zaleca się zabieg dopigmentowujący.
Dla kogo przeznaczony jest microblading brwi?
Dla niektórych microblading to jedyny sposób, aby poradzić sobie z mankamentami związanymi z brwiami, takimi jak łysienie plackowate lub całkowite, a także utrata włosków na skutek nadmiernego stresu, leczenia czy błędów kosmetycznych. Nie oznacza to jednak, że zabieg przeznaczony jest jedynie dla kobiet zmagających się z problemami zdrowotnymi. Technika ta świetnie sprawdzi się również w przypadku właścicielek jasnych i rzadkich brwi pragnących nadać im wyrazistości i pożądanej gęstości. Takie rozwiązanie z pewnością przypadnie także do gustu osobom ceniącym sobie swój czas i wygodę, paniom uprawiającym sport, które nie chciałyby całkowicie rezygnować z makijażu podczas treningu oraz w przypadku alergii na składniki w kosmetykach, takich jak kredka, cień czy henna.
Jakie są przeciwwskazania do wykonania microbladingu brwi?
Choć microblading brwi jest nieinwazyjny i bezpieczny dla organizmu, to jednak istnieją pewne przeciwwskazania, w których przypadku nie należy wykonywać tego zabiegu. W ten sposób można uniknąć ewentualnych, niepożądanych skutków. Przede wszystkim nie mogą pozwolić sobie na to kobiety w ciąży oraz karmiące piersią, a także uczulone na lidokainę oraz epinefrynę znajdujące się w składzie pigmentów. Nie zaleca się także microbladingu przy problemach z tarczycą, aktywnych schorzeniach skóry - łuszczycy czy opryszczki oraz okulistycznych, chorobie nowotworowej, a także dolegliwościach, takich jak epilepsja i padaczka, hemofilia czy nieustabilizowana cukrzyca. Innymi przeciwwskazaniami jest przyjmowanie sterydów lub leków rozrzedzających krew oraz zabiegi kosmetyczne z użyciem kwasów przeprowadzone w ciągu dwóch miesięcy.W niektórych przypadkach zabieg microbladingu czasowo nie może zostać przeprowadzony z uwagi na zaistniałe okoliczności. Dotyczy to szczególnie infekcji wirusowych, bakteryjnych grzybiczych oraz osłabienia odporności, chorób autoimmunologicznych i dermatologicznych w okresie zaostrzenia objawów, świeżych blizn i poparzeń słonecznych, a także w czasie menstruacji. Zazwyczaj cena zabiegu uwzględnia korektę kilka tygodni później po całkowitym zagojeniu się ran. W niektórych gabinetach kosmetycznych będą jednak wymagać podpisania oświadczenia, że w razie niepowodzenia klientka nie będzie wnosić reklamacji. W takim przypadku salon nie będzie odpowiadał za nieudany efekt. Z tego względu warto przed wykonaniem microbladingu sprawdzić, czy osoba wykonująca go jest odpowiednio wykwalifikowana i pracuje na wysokiej jakości pigmentach.
Zabieg microbladingu brwi krok po kroku
W międzyczasie, kiedy środek znieczulający wchłania się w skórę, stylistka przy pomocy specjalnego szablonu oraz kredki narysuje odpowiedni kontur brwi dopasowany zarówno do geometrii twarzy, jak i indywidualnych preferencji klientki. Po zaakceptowaniu kształtu lub jego drobnej korekcji będzie można przejść do wykonania zabiegu. W pierwszej kolejności kosmetyczka przy pomocy specjalnego piórka delikatnie nacina skórę na odpowiednią głębokość. W ten sposób powstanie zarys włoska, gdzie następnie zostanie zaaplikowany pigment. Taka metoda pozwala uzyskać w pełni naturalny efekt. Wykonanie microbladingu zajmuje około godziny. W tym czasie w razie potrzeby można ponownie podać znieczulenie. Efekty widoczne są po około tygodniu, kiedy barwnik nieco się rozjaśni.
Zalecenia przed i po wykonaniu microbladingu brwi
Po wykonaniu zabiegu microbladingu konieczne będzie stosowanie odpowiedniej pielęgnacji. Szczególną uwagę należy poświęcić swojej skórze. Aby ranki szybciej się zagoiły, zaleca się regularne stosowanie na brwi maści zawierającej alantoinę. Dodatkowo można używać na co dzień kremu przyspieszającego gojenie się skóry i chroniącego przed bakteriami oraz powstającymi bliznami. Przez pierwsze kilka dni nie powinno się robić makijażu, a także używać mydła lub innych kosmetyków do mycia twarzy. Jeśli na skórze pojawią się strupki, pod żadnym pozorem ich nie rozdrapuj. Daj swojej cerze trochę czasu, aby się całkowicie zagoiła. O utrzymanie efektu microbladingu dba się tak samo, jak o tatuaż. Należy jedynie pamiętać o natłuszczaniu skóry oraz unikać opalania i ścierania skóry silnymi peelingami.