Objawem gradówki jest guzek na górnej lub dolnej powiece. Jeśli powstał stan zapalny powieka jest obrzęknięta, czerwona i lekko bolesna.
Gradówka powstaje na skutek zatkania ujścia gruczołu Meiboma, jest to spowodowane zakażeniem gronkowcem, który najczęściej pojawia się u osób ze skórą tłustą, trądzikową (często to on jest winien powstawania trądziku), z osobami borykającymi się z łojotokowym zapaleniem skóry, cukrzycą i trądzikiem różowatym.
Ta dolegliwość nie powinna trwać dłużej niż dwa tygodnie, jeśli utrzymuje się dłużej, obraz jest niewyraźny, warto udać się do lekarza.
Pierwsze dni można robić okłady z szałwii, która działa ściągająco, antybakteryjnie, przecierać oko letnią wodą. Gradówkę można usunąć chirurgicznie w znieczuleniu miejscowym lub kroplami.maściami z przepisu lekarza.
By działać zapobiegawczo przed jej następnym wystąpieniem warto zwrócić uwagę na:
- ilość mrugnięć-każde mrugnięcie to nawilżenie oka,
- przecieranie dłońmi oczu-dłonie to siedlisko bakterii,
- odtłuszczanie wacikiem nasączonym letnią wodą-by uniknąć zaczopowania się gruczołu
Ps. wyjaśniając złotą obrączkę-tu chodzi o masaż grudki, można go wykonać palcem. Ucisk na gruczoły może spowodować odblokowanie ich ujść, jednak zadbajmy by pierścionek czy palce są czyste i jałowe (najlepiej przez jałową gazę).